Εισαγωγή στις Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Εισαγωγή με απολυτήριο λυκείου

Οι υποψήφιοι κατατάσονται κατά σειρά προτίμησης ειδικοτήτων και αντίστοιχων Σχολών που έχουν δηλώσει και με απόλυτη βαθμολογική σειρά, που προκύπτει από τον τελικό βαθμό επιλογής τους. Σημειώνεται πως απαιτείται η κατάθεση των δικαιολογητικών είτε από τον ίδιο τον υποψήφιο, ή από εξουσιοδοτημένο εκπρόσωπό τους.

Ο τελικός βαθμός επιλογής διαμορφώνεται από:
? το Γενικό Βαθμό του απολυτηρίου λυκείου, ο οποίος πολλαπλασιάζεται επί χίλια (1000)
? γνώση της Αγγλικής Γλώσσας, προσαυξάνοντας το Γενικό Βαθμό απολυτηρίου κατά 2.000, 2.200 και 2.500 μόρια για τα επίπεδα «Καλή», «Πολύ Καλή» και «Άριστη» αντίστοιχα
? θαλάσσια υπηρεσία, προσαυξάνοντας το Γενικό Βαθμό απόλυσης κατά 20 μόρια για κάθε ημέρα ναυτολόγησης. Σημειώνεται πως η θαλάσσια υπηρεσία θα πρέπει να είναι συνολικής διάρκειας τουλάχιστον 60 ημερολογιακών ημερών και μέχρι 270 ημερολογιακών ημερών.

Ειδικά προσόντα για την εισαγωγή στις ΑΕΝ

Κάθε υποψήφιος/-α πρέπει να συγκεντρώνει τα πιο κάτω προσόντα:
? Να είναι κάτοχος τίτλου απόλυσης Λυκείου ή άλλου ισότιμου τίτλου σχολείου δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης
? Να έχει την Ελληνική Ιθαγένεια
? Να μην έχει υπερβεί το 27ο έτος της ηλικίας του
? Να είναι κατά γνωμοδότηση αρμόδιας υγειονομικής επιτροπής ικανός σωματικά και πνευματικά για το ναυτικό επάγγελμα (ΑΕΝ/ Πλοιάρχων ? ΑΕΝ/ Μηχανικών)
? Να μην έχει τιμωρηθεί με στέρηση των πολιτικών του δικαιωμάτων και να μην έχει καταδικαστεί για κακούργημα ή σε φυλάκιση ανώτερη του εξαμήνου και να μην έχει στερηθεί οριστικά το δικαίωμα άσκησης του ναυτικού επαγγέλματος.

2 σχόλια στο “Εισαγωγή στις Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού”

1. Παρακαλώ μπορείτε να μας γνωρίσετε αν για το επόμενο 18-19 ακαδημαϊκό έτος θα ισχύσει η εισαγωγή στις ΑΕΝ με απολυτήριο λυκείου ??

1. για το έτος που ξεκινάει φέτος τον Σεπτέμβριο, 2018-2019, ισχύει η εισαγωγή με απολυτήριο.
      Το επόμενο έτος, 2019-2020, κατά πάσα πιθανότητα, δεν θα ισχύει η εισαγωγή με απολυτήριο.

Αυτή την ενημέρωση έχουμε από το υπουργείο εμπορικής ναυτιλίας